Blog

Najnowsze wpisy

Deficyt specjalistów na polskim rynku pracy – szukaj nie ze świecą, lecz z agencją

Nie ma co ukrywać, że w naszym kraju cierpimy na brak specjalistów wysokiej klasy w wielu dziedzinach przemysłu. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w wielu aspektach – począwszy od wyjazdu Polaków za granicę kończąc na dużo mniejszej wykwalifikowanej kadrze niż wynoszą aktualne potrzeby przedsiębiorców. Rynek pracy w Polsce jest jednak bardzo dynamiczny i wciąż się rozwija. A ogromną w tym rolę odgrywają agencje pracy, które dostarczają fachowców zza granicy, gotowych niemal od zaraz do wykonywania obowiązków na danym stanowisku, a w dodatku posiadają niezbędne umiejętności oraz kompetencje.

Wpływ pandemii na liczebność i strukturę zespołów pracowniczych spoza Polski

Nie sposób zaprzeczyć, że pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na wiele obszarów życia społecznego, zwłaszcza na gospodarkę. Nie zniechęciło to jednak obcokrajowców do przyjazdu do naszego kraju w poszukiwaniu pracy. Wręcz przeciwnie, agencje pracy miały w tym okresie mnóstwo “roboty”, gdyż obcokrajowcy – mimo trudności związanych z podróżowaniem – tłumnie przybywali do Polski w celach zarobkowych. Tendencję wzrostową widać przede wszystkim w statystykach, które publikuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Główny Urząd Statystyczny. Jak więc kształtuje się sytuacja cudzoziemców w naszym kraju w ostatnich latach pod względem demograficznym?

Reboarding, czyli w jaki sposób wesprzeć starego-nowego pracownika?

Reboarding to pojęcie, na dźwięk którego na twarzach wielu z nas maluje się zdumienie. Nic dziwnego – spory odsetek polskich pracodawców wciąż jeszcze nie docenił i nie wykorzystał potencjału tego zjawiska. Z czym skojarzyć to dość obco brzmiące słowo? – Jest ono skrótem od angielskiego terminu re-onboarding, który oznacza ponowne wdrożenie zatrudnionego. Różnego typu metody nauczania, przekazywania i odświeżania wiedzy oraz wyjaśniania procedur dedykowane są osobom, które z kilku istotnych powodów przez pewien czas nie były obecne w życiu firmy. Teraz jednak ponownie staną się jej częścią, zasilając grono mniej lub bardziej zaawansowanej stażem kadry.  Prezentujemy najlepsze praktyki reboardingu.

Hygge, czyli bądź szczęśliwy (również w pracy)!

Pojęcie hygge pochodzi z języka duńskiego. Próbując przełożyć je na język polski, odpowiednika doszukiwać się będziemy w komforcie, wygodzie oraz osiągnięciu wewnętrznej równowagi i szczęścia. To idea, która wyznacza osobliwe podejście do życia i (niekiedy szarej) codzienności. Zachęca do skupiania się na drobnych przyjemnościach i czerpania uciechy z najmniejszych detali, które nas otaczają.

Dlaczego elastyczne sposoby pozyskiwania personelu (outsourcing pracowniczy / praca tymczasowa) to optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy i jej budżetu?

Nie ulega wątpliwości, że polscy przedsiębiorcy szukają optymalnych rozwiązań, które pozwolą im na efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz budżetem. Nierzadko bowiem zdarza się, że zatrudnieni otrzymują od swych przełożonych zadania, które niekoniecznie wpisują się w zakres ich kompetencji. Takie działania motywowane są niedoborem kadry, doskwierającym firmom w mniejszym lub większym stopniu.

Funkcjonowanie agencji pracy w dobie pandemii

Pandemia koronawirusa wywarła niemały wpływ na warunki panujące na rynku pracy oraz na metody pozyskiwania nowej kadry. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej agencji. Respekt Personal od lat zajmuje się dostarczaniem pracowników z zagranicy.

Dlaczego warto współpracować z agencją pracy w dobie pandemii?

Wprowadzone na skutek wybuchu pandemii koronawirusa obostrzenia odczuła większość branż. Panujący kryzys gospodarczy brutalnie ostudził zapał wielu firm do wykorzystywania drzemiącego w nich potencjału. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku podjęcie współpracy z agencją pracy.

Dlaczego warto dać szansę obcokrajowcom? – Zalety zatrudniania przyjezdnych

Według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w ciągu ostatnich lat zauważalny jest wzrost liczby wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce. Większość z nich trafia do rąk obywateli Ukrainy. Pewnym jest, że coraz więcej pracowników z zagranicy szuka stabilnego zatrudnienia w naszym kraju, a polscy pracodawcy nader chętnie powierzają im obowiązki zawodowe. Powód jest prosty. Zatrudnienie cudzoziemca wiąże się z wieloma korzyściami.

 Zatrudnianie obcokrajowców a formalności

Nie od dzisiaj pracodawcy sygnalizują braki kadrowe na lokalnym rynku pracy. Szczególnie dotkliwie odczuwają to firmy z branży produkcyjnej i logistycznej. Wielu przedsiębiorców wychodzi obronną ręką z tej sytuacji – zatrudniając obcokrajowców. Ci przyjeżdżają do naszego kraju głównie w celach zarobkowych. Bywa też, że przyciąga ich chęć rozwoju osobistego, a już na pewno szansa na lepsze życie. Jak więc wygląda procedura angażowania takich osób do pracy?

Dobra atmosfera w miejscu pracy kluczem do sukcesu. Jak ją zapewnić?

Nie od dziś wiadomo, że dobra atmosfera w miejscu pracy to podstawa. Z licznych badań wynika, że – w hierarchii wartości wyznawanych przez zatrudnionych – czynnik ten oscyluje niemal na rуwnym poziomie z chęcią otrzymywania wysokiego wynagrodzenia. Spełnienie drugiego kryterium nie wydaje się być problematyczne dla sporej części przedsiębiorcуw. Z kolei chcąc stworzyć miejsce, w ktуrym pracownik będzie nie tylko dobrze zarabiał, ale i czuł się komfortowo, należy się nieco bardziej nagimnastykować. Warto pochylić się nad tym tematem. Bowiem niezdrowa atmosfera w pracy nierzadko skłania zatrudnionych do rezygnacji z pełnienia obowiązkуw zawodowych. Przedstawiamy kilka koncepcji, ktуrych zastosowanie sprawi, że pracownik już nigdy nie przyjdzie do pracy ze ściśniętym żołądkiem.

Konflikty w miejscu pracy. Jak im zapobiegać?

Konflikt to nieuchronne i naturalnie występujące zjawisko. Wpisany w życie społeczne od setek lat jest następstwem różnic. A każdy człowiek to niepowtarzalna jednostka. Kierująca się określonymi wartościami i dążąca do zaspokojenia – w pierwszej kolejności – własnych potrzeb i oczekiwań. Spory w miejscu pracy nikogo więc nie dziwią. Grunt, by nie występowały zbyt często. Oraz by rozwiązywano je na możliwie wczesnym etapie. Podpowiadamy, jak ich unikać. Bo na całkowite ich wyeliminowanie próżno szukać recepty.

Zastępowalność pracowników, czyli troska o ciągłość procesów biznesowych partnera

Istnieje wiele mitów, którymi sugerują się pracodawcy w kontekście wyboru sposobu zaspokajania potrzeb kadrowych. Jednym z nich jest przeświadczenie o bezcelowości korzystania z usług agencji pracy. Przedsiębiorcy twierdzą, że agencje – owszem – są w stanie zapełnić luki stanowiskowe w ich firmach, ale tylko na jakiś czas. Przecież pracownik z zagranicy może pełnić obowiązki zawodowe wynikające z zatrudnienia w Polsce jedynie przez okres kilku miesięcy. A co dalej? Stagnacja przedsiębiorstwa spowodowana powracającymi niedoborami pracowniczymi to niezbyt kusząca wizja. Nic bardziej mylnego!

Jak zapobiec rutynie? – Recepta na zmotywowany zespół

Frustracja, znudzenie i wypalenie – jako efekt monotonii panującej w miejscu pracy – negatywnie wpływają na efektywność działań zatrudnionych. Również dla ich pracodawców to żaden powód do radości. Jakość pracy schodzi na plan dalszy, a firma traci w oczach klientów. Rezultatem bywa nawet utrata płynności finansowej przedsiębiorstwa. A gdy czara goryczy się przeleje i rotacja pracowników wzrośnie – wraz z nią pojawią się dodatkowe koszty pozyskania i przeszkolenia nowej kadry. Jak uniknąć tak czarnego scenariusza? To proste. Należy zadbać o to, by motywacja pracowników utrzymywała się na wysokim poziomie.

Jak skutecznie zarządzać zespołem? – Kilka pomocnych porad

 Marzysz o zgranym i ambitnym zespole, który sprawi, że twoja firma zawojuje branżę? – Wiele zależy od tego, jak nim pokierujesz i którą ścieżką poprowadzisz. Jakie zadania przydzielisz jego członkom oraz czy (i w jaki sposób) skontrolujesz ich rezultaty… Mowa o zarządzaniu zespołem, czyli nie lada wyzwaniu. Aby mu sprostać, dobrze byłoby wziąć sobie do serca kilka złotych zasad i praw, którymi rządzi się ta wymagająca misja. Prezentujemy kilka kwestii, które nie mogą umknąć Twojej uwadze. W przeciwnym razie marzenia o efektywnym zarządzaniu zespołem i własnych wysoko rozwiniętych zdolnościach przywódczych wciąż widnieć będą na liście „TO DO”.