Umowa zlecenie - stawka godzinowa w 2024 roku

W jaki sposób agencja zatrudnienia tworzy profil kandydata?

papierowi ludzie
Znalezienie i zatrudnienie odpowiedniego pracownika to często długi proces, który znacznie ukrócić może dokładne określenie profilu kandydata. Stworzeniem opisu cech i kompetencji poszukiwanej osoby zajmują się eksperci z agencji pracy, dzięki którym można uniknąć błędów w procesie rekrutacji.
Profil kandydata powinien być stworzony przed ogłoszeniem każdej oferty pracy. Nieważne, czy mają to być pracownicy magazynowi, czy może specjaliści w swojej branży. Bez tego rekrutacja może zakończyć się zatrudnieniem osoby nie do końca spełniającej oczekiwania pracodawcy.
praca prze laptopie

Obowiązki i warunki

Współpraca z agencją pracy w dużej mierze opiera się na rozmowie. Rekruter musi dobrze poznać potrzeby i możliwości oferowane przez pracodawcę. To na podstawie tych informacji rozpoczyna się tworzenie profilu kandydata.
Punktem wyjścia jest dokładny opis stanowiska pracy. Określa się nie tylko nazwę stanowiska, zakres obowiązków czy warunki zatrudnienia, ale również miejsce nowej osoby w strukturze firmy. Dzięki temu wiadomo już jakie szkolenia trzeba będzie przeprowadzić przygotowując nowego pracownika i kto powinien w tym współuczestniczyć.

Cechy i kompetencje

W kolejnym etapie tworzenia profilu kandydata agencja zatrudnienia precyzyjnie określa niezbędne cechy poszukiwanej osoby oraz umiejętności wymagane do wykonywania ustalonego wcześniej stanowiska pracy. Znaczenie może mieć doświadczenie zawodowe, posiadane uprawnienia, odbyte kursy czy stan zdrowia, a nawet wygląd zewnętrzny.
Opis cech potencjalnego kandydata musi pasować do oferty pracy. Inne wymagania dotyczą pracownika magazynu, a inne osoby mającej bezpośredni kontakt z klientami w recepcji firmy. Istotne jest dobre określenie niezbędnych kompetencji miękkich (t.j. komunikatywność, kreatywność czy umiejętność pracy w zespole) i kompetencji twardych (t.j. znajomość języka obcego lub posiadanie prawa jazdy).
Profil kandydata powinien zawierać niezbędne, ale zarazem realne wymagania wobec kandydata. Pozwoli to na szybsze znalezienie osoby, która zostanie zatrudniona w firmie nie tylko na chwilę, ale na znacznie dłuższy czas.