Jak sztuczna inteligencja zmienia proces wyszukiwania kandydatów?

24.11.2023

Znalezienie idealnego pracownika stanowi spore wyzwanie. Rekruterzy otrzymują na skrzynki mailowe setki CV. Muszą wybrać kilka najlepiej dopasowanych aplikacji, aby zaprosić kandydatów na rozmowę rekrutacyjną. Obecnie coraz więcej firm korzysta z pomocy sztucznej inteligencji podczas poszukiwania i selekcji kandydatów. Jak można wykorzystać AI do usprawnienia procesów rekrutacyjnych?

Dlaczego warto zatrudnić AI w Dziale Rekrutacji

Sztuczna inteligencja doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba w krótkim czasie przeanalizować wiele informacji naraz. Dzięki niej pewne czynności zostaną wykonane zdecydowanie szybciej, a pracownicy zyskają więcej czasu na wykonanie zadań, które wymagają większego skupienia.

AI w rekrutacji:
  • zwiększa efektywność pracy,
  • pozwala zaoszczędzić pieniądze i
  • świetnie sobie radzi z powtarzalnymi czynnościami.

Na rynku są już dostępne specjalne programy bazujące na AI, które mogą przejmować część zadań związanych z selekcją aplikacji lub odpowiadaniem na pytania kandydatów. Stosowanie nowoczesnych technologii w procesach rekrutacyjnych korzystnie wpływa na wizerunek firmy.

Takie rozwiązanie pozwala również na zminimalizowanie błędów i pomyłek w procesie rekrutacji, które często pojawiają się podczas ręcznego sprawdzania CV lub telefonicznego umawiania kandydatów na spotkania rekrutacyjne.

Jak wykorzystać AI do selekcji kandydatów?

Podstawowym zadaniem rekrutera jest selekcja aplikacji. Jest to czynność bardzo żmudna i monotonna, ponieważ wiąże się ze starannym przejrzeniem wielu dokumentów pod kątem pożądanych umiejętności. Tymczasem AI może pomóc rekruterom w selekcji CV dzięki algorytmom, które analizują dokumenty i wybierają tylko te aplikacje, które spełniają ściśle określone kryteria. Nowoczesne agencje pracy wykorzystują sztuczną inteligencję również do tworzenia profilu kandydata.

Sztuczna inteligencja może zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia kandydata na etapie analizy CV ze względu na uprzedzenia, stereotypy lub wygląd. Jednak, aby tak się stało, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich algorytmów, które będą obejmowały zróżnicowane kryteria wyboru.

W efekcie rekruter otrzyma niewielką ilość CV do przejrzenia i będzie mógł na ich podstawie podjąć decyzję, kogo warto zaprosić na rozmowę rekrutacyjną. Ta metoda jest bardzo skuteczna, jednak ma pewne ograniczenia. Jeśli kandydat nieprecyzyjnie opisze swoje doświadczenie lub kompetencje w CV, AI może ich nie wychwycić.

Jak wykorzystać AI do tworzenia ogłoszeń?

Stworzenie atrakcyjnego ogłoszenia zajmuje sporo czasu. Rekruter musi dostosować język do grupy docelowej oraz tak przedstawić wymagania i obowiązki, aby przyciągnąć adekwatnych kandydatów. AI może pomóc specjalistom w tworzeniu ogłoszeń, które będą ciekawe i prawidłowo skonstruowane. To narzędzie pomaga formułować myśli, a także szybko dostarcza wszelkich informacji na temat skomplikowanych pojęć i zagadnień związanych z publikowaną ofertą.

Ogłoszenia tworzone przez AI mogą być bardzo długie i często wyglądają jak wypracowania. Dlatego tekst będzie wymagał dodatkowej obróbki. Zwykle kilka drobnych poprawek wystarcza, aby oferta doskonale się prezentowała. Warto podkreślić, że sztuczna inteligencja wciąż się rozwija. Z czasem będzie coraz lepiej radziła sobie z precyzyjnymi wytycznymi, dzięki czemu świetnie posłuży rekruterom podczas tworzenia atrakcyjnych ogłoszeń o pracę.

Chatboty w rekrutacji – poznaj ich zastosowanie

W procesie rekrutacyjnym można też wykorzystać chatbota. Jest to zaawansowany program komputerowy, który replikuje zachowania ludzkie, dzięki czemu jest w stanie w sposób powtarzalny odpowiadać na różnego rodzaju pytania. Chatbot może być zintegrowany ze stroną firmy rekrutacyjnej lub profilem w mediach społecznościowych.

Kandydat może zadać mu pytanie na dowolny temat związany z prowadzoną rekrutacją. Chatbot poinformuje osobę ubiegającą się o pracę, ile będzie musiała czekać na odpowiedź, jak przebiegają poszczególne etapy rekrutacji lub jakie dokumenty są wymagane, aby aplikować na dane stanowisko.

Z Respekt Personal Group wykorzystasz moc AI w rekrutacji

Automatyzacja początkowych etapów rekrutacji to duża oszczędność czasu. Rekruter nie będzie musiał odpisywać na wiadomości i maile, ponieważ zrobi to za niego sztuczna inteligencja. W tym czasie specjalista zajmie się umawianiem spotkań, przeprowadzaniem wywiadów i oceną kandydatów pod kątem ich przydatności do pracy.

Pomimo wielu korzyści, jakie płyną z zastosowania AI w procesach rekrutacyjnych, warto cały czas kontrolować wszystkie wykonywane przez nią działania. Sztuczna inteligencja może popełniać błędy, szczególnie jeśli bazuje na nieaktualnych danych. Dlatego rekruter nie powinien bezkrytycznie przyjmować jej oceny. Jest to jednak nieodzowna pomoc, którą warto wykorzystać, aby szybciej i efektywniej wykonać swoją pracę.