Jak utrzymać motywację i zaangażowanie wśród pracowników tymczasowych?

06.12.2023

Pracownicy tymczasowi bardzo często są zatrudniani na stanowiskach produkcyjnych lub sprzedażowych, gdzie panuje wyjątkowo duża rotacja. Nieobecność jednego lub kilku podwładnych może stanowić wyzwanie, ponieważ zaburza harmonogram pracy. Czy wiesz, że istnieją narzędzia, dzięki którym można zwiększyć motywację pracownika tymczasowego i sprawić, że jeszcze bardziej zaangażuje się w wykonywane obowiązki?
dloni razem

Komunikacja między przełożonym a pracownikiem

Prawidłowa komunikacja między przełożonym a pracownikiem wpływa na samopoczucie i motywację pracownika już od pierwszego dnia pracy. Istotne jest nie tylko nastawienie przełożonego i stosowanie jasnych komunikatów, ale także sposób, w jaki pracownik zostaje wdrożony do wykonywania swoich obowiązków.

Nowy członek zespołu powinien dokładnie wiedzieć, co należy do jego zadań oraz do kogo może zwrócić się po pomoc lub poradę. Skuteczny instruktaż stanowiskowy sprawi, że pracownik będzie czuł się pewnie w nowym miejscu pracy i chętniej poleci pracodawcę swoim znajomym.

Za wdrożenie pracownika tymczasowego do pracy w siedzibie klienta powinien odpowiadać doświadczony koordynator. Jest to osoba, która doskonale zna specyfikę pracy w danym zakładzie i dba o interesy pracowników tymczasowych.

Konstruktywna komunikacja z pracownikiem obejmuje nie tylko wdrożenie do pracy, ale także przekazywanie informacji o zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. W ten sposób dasz pracownikowi szansę na przygotowanie się do nowych zaleceń i spowodujesz, że będzie bardziej zaangażowany w wykonywaną pracę.

Wybierając współpracę z Respekt Personal Group, możesz liczyć na kompleksowe wdrożenie pracowników tymczasowych i wsparcie doświadczonego koordynatora na każdym etapie realizacji projektu.

Badanie satysfakcji pracowników

Duża rotacja na wybranych stanowiskach pracy może mieć wiele przyczyn, między innymi:
  • Brak zadowolenia z wykonywanych zadań;
  • Napięta atmosfera w miejscu pracy;
  • Zmęczenie lub nawet wypalenie zawodowe.
Żeby sprawdzić, co jest przyczyną problemów kadrowych, warto przeprowadzać cykliczne ankiety badające poziom satysfakcji podwładnych.

W Respekt Personal Group regularnie monitorujemy zadowolenie pracowników tymczasowych i ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego. Na tej podstawie możemy na bieżąco pracować nad rozwiązaniami, dzięki którym każda osoba będzie się dobrze czuła w naszej firmie.

Wyniki badania są całkowicie anonimowe, dzięki czemu pracownicy tymczasowi udzielają szczerych odpowiedzi bez obawy, że przełożony pozna ich opinie.

Zadbaj o dobrą atmosferę w zespole

Pracownik tymczasowy powinienczuć, że jest ważną częścią zespołu. Aby tak się stało, zadbaj o atmosferę, jaka na co dzień panuje w firmie.

W tym celu warto organizować imprezy integracyjne i spotkania osób zatrudnionych w poszczególnych miastach. W trakcie wydarzenia pracownicy będą mogli lepiej poznać się nawzajem i nawiązać ze sobą pozytywne relacje. Czas spędzony w gronie współpracowników pozytywnie wpłynie na morale zespołu i sprawi, że pracownicy tymczasowi będą bardziej związani z firmą. Jest to także istotna kwestia w kontekście zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.

W Respekt Personal Group regularnie spotykamy się z pracownikami z każdego miasta, w którym funkcjonuje nasze biuro. Dbamy też o to, aby w każdym zespole panowała pozytywna atmosfera, a pracownicy mieli okazję bliżej się poznać w trakcie spotkań integracyjnych. Dla pracowników tymczasowych z zagranicy organizujemy zakwaterowanie i lekcje języka polskiego online. W razie potrzeby delegowani przez nas pracownicy mogą również umówić się na konsultację z psychologiem.

System motywacyjny i możliwości rozwoju

Zmotywowani pracownicy lepiej pracują i często też są bardziej dyspozycyjni. Dlatego każda firma zatrudniająca większą liczbę pracowników powinna wypracować atrakcyjny system motywacyjny i zapewniać możliwości rozwoju.

Motywatory mogą być finansowe lub pozafinansowe.

  • Gratyfikacją finansową jest na przykład premia za zrealizowanie planu, ukończenie zadania przed czasem lub wykonanie dodatkowej pracy. Ciekawym rozwiązaniem są również bony na święta, wczasy pod gruszą lub zniżka na aktywności sportowe.
  • Do gratyfikacji pozafinansowych zalicza się uznanie i aprobatę, informację zwrotną, szacunek i nagrody niematerialne. Pracownik powinien wiedzieć, że jego praca jest ważna i doceniana. Wówczas będzie lepiej przykładał się do powierzonych obowiązków.
Pracownicy tymczasowi zwracają również uwagę na możliwości rozwojowe w miejscu pracy. Takie osoby będą bardziej zmotywowane, jeśli firma zapewni im udział w ciekawych szkoleniach, dzięki którym będą mogli podnieść swoje umiejętności i uzyskać lepsze zarobki.

Pracownik powinien wiedzieć, jakie ma perspektywy awansu na wyższe stanowisko. Jasne i czytelne zasady w miejscu pracy dobrze wpływają zaangażowanie w wykonywaną pracę i atmosferę między pracownikami.

Z Respekt Personal Group zmotywujesz każdego pracownika!

Motywowanie pracowników to ciągły proces, który trzeba na bieżąco nadzorować i udoskonalać. W Respekt Personal Group zatrudniamy wielojęzycznego koordynatora, który wspiera pracowników tymczasowych na każdym etapie – od momentu przyjazdu do Polski poprzez cały okres zatrudnienia. Koordynator dba o to, aby każda osoba dobrze odnalazła się w nowej pracy i wdraża działania, których celem jest poprawa komunikacji między pracownikami a przełożonymi. W efekcie pracownicy są zmotywowani do pracy i chętnie podejmują się nowych wyzwań, dzięki czemu przynoszą wiele korzyści dla biznesów.

Jeśli Twoim celem jest zintegrowany i zaangażowany zespół, który wypracuje założony cel, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Pomożemy Ci utrzymać motywację wśród pracowników stałych i tymczasowych.
ludziki